-
Odborný popis
Panel rakovinových markerů se zaměřuje na tyto druhy rakoviny: rakovina prostaty a varlat, prsu, jater a žlučových cest, žaludku, močového měchýře, ledvin, plic, slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom), trávicí soustavy.
Součástí vyšetření jsou tyto rakovinové markery: tPSA, CEA, AFP, CA19-9, CA125 II a CA15-3
Princip metody:
ELFA je založena na enzymatické reakci, která převádí substrát na fluorescenční produkt. Díky nízké interferenci s jinými látkami v séru ELFA umožňuje kvantifikaci markerů s vysokou přesností.
Výhody metody ELFA oproti jiným metodám:
- Vysoká citlivost a přesnost: Fluorescenční detekce umožňuje zachytit i velmi nízké koncentrace markerů.
- Rychlost a automatizace: ELFA je prováděna na automatizovaném analyzátoru, což minimalizuje možnost lidských chyb a zkracuje dobu analýzy.
Proč používáme ELFA:
Metoda ELFA díky nízké interferenci s jinými látkami v séru poskytuje výrazně vyšší přesnost než běžně používané metody, jako je ELISA.
-
AFP
Alfa fetoprotein (AFP) byl poprvé identifikován v roce 1956 ve fetálním séru a v roce 1964 byl popsán jako onkofetální marker. V dospělém zdravém organismu je syntéza omezena na minimum. Během těhotenství dosahuje koncentrace AFP v plodové vodě vrcholu asi ve 13. týdnu, potom rychle klesá do 22. týdne a potom již klesá pomaleji.
Transport AFP přes placentu vede rovněž k jeho zvýšené hladině v séru matky. V séru matky, kam přechází přes placentu, je důležitým ukazatelem fyziologického vývoje těhotenství. Významná je především jeho role transportní (vazba steroidů, některých těžkých kovů, bilirubinu, mastných kyselin, retinoidů, léčiv, antibiotik apod.). Zvýšené hladiny AFP se v 70-95% vyskytují u pacientů s primárním hepatocelulárním karcinomem. Zvýšení hodnot AFP lze nalézt u některých nádorů vaječníků a varlat. Zvýšené hladiny AFP se vyskytují u akutní i chronické virové hepatitidy, cirhózy jater a v těhotenství.
Screening maligního procesu pomocí AFP v séru je vhodný pouze u symptomatických nemocných s jaterní cirhózou nebo podezřením na germinativní nádory varlat. Pro hepatocelulární karcinom je AFP markerem první volby (senzitivita u neléčeného onemocnění je až 80 %). U germinativních nádorů ovariálních i testikulárních je senzitivita rovněž vysoká. Obvykle chybí u seminomů a choriokarcinomů. Exprese AFP u nádorů zažívacího traktu je pozorována asi u jedné pětiny nemocných.
-
CA 125
CA 125 se vyskytuje u 80% karcinomů vaječníků (ovárií) serózního typu. Zvýšená hladina byla prokázána také u hepatocelulárního karcinomu. Po odstranění tumoru klesá koncentrace CA 125 o 75-90%. Zvýšené hladiny CA 125 v séru způsobené nemaligním onemocněním obvykle zahrnují chronická onemocnění jater, peritonitidu, benigní onemocnění vaječníků a endometria, leiomyom nebo selhání ledvin. CA 125 je heterogenní glykoprotein s vysokým obsahem sacharidů, produkovaný fetálními epiteliálními tkáněmi coelomového původu. V dospělém věku může být omezeně syntetizován v normálním epitelu tkáně vejcovodů, bronchů, endometria, cervixu, ale i v mezotelu pleury, perikardu a peritonea. CA 125 je důležitý marker vhodný k monitorování karcinomu ovarií. Senzitivita v dalších gynekologických nádorech je nižší. Skríning CA 125 v séru nemocných s karcinomem ovarií bývá prováděn pouze v případě rodinné predispozice.
-
CA 19-9
Vysoké hodnoty CA 19-9 lze nalézt u karcinomu slinivky břišní (pankreatu). Značně zvýšené hladiny CA19-9 v séru působí cholestáza, ale i benigní a zánětlivá onemocnění žaludku, střeva, pankreatu a jater. Marker lze využít pro odhad přítomnosti nádoru slinivky břišní, kde dosahuje vysoké senzitivity (až 70-90 %). Vysokou senzitivitu dosahuje tento marker i podle závažnosti onemocnění karcinomů kolorekta (18-58 %), u cholangiocelulárních karcinomů (22-49 %), u nádorů žlučových cest (55-79 %) a nádorů žaludku (25-60 %). Koncentrace CA 19-9 korelují dobře s efektem terapie. Mucinózní karcinomy ovaria mohou taktéž produkovat CA 19-9. Asi 5-10% populace tento marker netvoří, u některých lidí nedochází i při pokročilých forem výše zmíněných nádorů ke zvýšení hladiny CA 19-9 a marker je falešně negativní.
Samo o sobě však zvýšení CA 19-9 nemůže vést k diagnóze, ta musí být dále potvrzena zobrazovacími metodami (ultrazvuk, CT vyšetření), endoskopicky (u nádorů trávicí trubice) a zejména biopsií (odběr podezřelé nádorové tkáně a jeho vyšetření pod mikroskopem). CA 19-9 je tedy pro diagnózu pouze pomocná metoda, pravidelné monitorování jeho hladin se však hodí u již potvrzené rakoviny během léčby, kdy nám změny koncentrace CA 19-9 podávají informace o její úspěšnosti.
-
tPSA
Prostatický specifický antigen (PSA) je glykoprotein, který se syntetizuje hlavně ve žlaznatém epitelu prostaty a vylučuje se do semenné tekutiny. PSA je také přítomen v moči a krvi. PSA zkapalňuje semennou tekutinu a zvyšuje mobilitu spermií. Hladiny PSA stoupají při patologických stavech prostaty, jako je benigní hyperplazie prostaty (BPH) nebo rakovina prostaty. Testování přítomnosti PSA a vývoj změn koncentrace PSA jsou užitečné při monitorování a kontrole účinnosti léčby karcinomu prostaty. Určení hladiny PSA umožňuje detekci počínajících metastáz nebo přetrvávání nemoci i po léčbě rakoviny prostaty. Zvýšená hladina PSA po léčbě nebo vytrvale vysoká hladina během léčby indikuje reziduální nebo recidivující onemocnění. PSA je přítomen v krvi ve třech hlavních formách. Nejdůležitější imunoreaktivní formou je PSA navázaný na alfa-1-antichymotrypsin (PSA-ACT). Volný PSA je další imunoreaktivní formou přítomnou v séru. Ekvimolární stanovení PSA detekují navázanou formu (PSA-ACT) a volnou formu stejným způsobem.
Námi nabízený test tPSA patří mezi ekvimolární stanovení: molární poměr (koncentrace roztoku obsahujícího 100% volných PSA lomeno koncentrací roztoku obsahujícího 100% PSA-ACT) je mezi 105 a 125%. Třetí formu PSA, navázanou na alfa-2-makroglobulin, nelze imunologickými stanoveními detekovat. Stanovení tPSA se používá k diagnostice poruch prostaty včetně zánětu a rakoviny prostaty a k prognóze a monitorování pacientů s diagnostikovanými maligními tumory.
-
CA 15-3
CA 15-3 je antigen polymorfního epiteliálního mucinu, definovaný na základě monoklonálních protilátek. V dospělosti je syntetizován v epiteliálních buňkách vývodů mléčné žlázy, slinných žláz a bronchů. Je to glykoprotein, který je produkován především karcinomy prsu, případně dalšími adenokarcinomy. Patologická hodnota CA 15-3 s vysokou pravděpodobností svědčí pro existenci maligního onemocnění, negativní výsledek však existenci nádoru nevylučuje. Zvýšené hodnoty nalézáme především u nemocných s maligními nádory prsu, ale také u bronchogenního karcinomu, nádorů trávicí soustavy (gastrointestinálního traktu), prostaty, vaječníků a dělohy. Hraniční a zvýšené hodnoty se objevují u benigních onemocnění prsu a trávicího ústrojí, dále jaterní cirhózy, hepatitidy, bronchitidy a také u těhotných.
-
CEA
CEA je onkofetální glykoprotein, který je za fyziologických podmínek je produkován ve vyvíjejícím se embryu. V dospělosti je omezeně syntetizován epiteliálními buňkami střevní sliznice, žaludku a bronchů. Pravděpodobně se podílí na procesu adheze a metastazovaní buněk. Ačkoliv není orgánově specifický, lze jej použít jako marker u řady nádorů. CEA produkují karcinomy zažívacího traktu, plic (adenokarcinomy), mléčné žlázy, nádory ženských pohlavních orgánů (mucinózní adenokarcinomy), endometriální nádory i nádory děložního těla, karcinomy močového měchýře, ledvin, diferencované karcinomy prostaty a testikulární teratomy. Patologická hodnota CEA v séru s vysokou pravděpodobností svědčí pro existenci maligního onemocnění. Negativní výsledek však malignitu nevylučuje. Podle absolutní hodnoty CEA v séru lze usuzovat, zda se jedná o onemocnění lokalizované nebo generalizované, kdy jsou hodnoty výrazně vyšší. Zvýšené hodnoty nalézáme u kolorektálního karcinomu, karcinomu žaludku, prsu, jater, bronchogenním karcinomu. Jeho hladina je úměrná velikosti nádoru. Hraniční a zvýšené hodnoty se objevují u kuřáků, alkoholiků a benigních lézí jako jsou jaterní cirhoza, Crohnova choroba, onemocnění žlučníku, plic, ledvin.