Komplexní test rakovinových markerů pro ženy

Komplexní test rakovinových markerů pro ženy

Prevence rakoviny pro ženy

Naše pokročilé testování rakovinových markerů nabízí pečlivě navržený panel cílený na specifické typy rakoviny. Tento přístup umožňuje aktivní prevenci, včasnou detekci, efektivní řešení možných zdravotních rizik. Zobrazit více

  • Kategorie

    Naše laboratorní testy

  • Typy vyšetření

    Rakovinové markery

  • Typy odběrů

    Odběr vzorku v naší laboratoři

  • Typy vzorků

    Vzorek krve

  • Výsledky za

    5 dnů

  • Pro koho

    Dospělý

2 790 Kč cena s daní

O diagnostice

Pravidelné sledování koncentrace rakovinových markerů ve vzorku krve je jedním z nejmodernějších a nejsnadnějších způsobů jak získat informace o svém zdraví. Naše Diagnostické laboratorní centrum nabízí pokročilé testování koncentrace rakovinových markerů metodou ELFA (moderní laboratorní metoda pro přesné měření markerů) pro nejrůznější typy rakoviny umožňující aktivní prevenci, včasnou detekci a možnost efektivního řešení možných zdravotních rizik spojených s rakovinou i jinými chorobami. Pozitivní výsledky na rakovinové markery mohou být ovlivněny i jinými faktory, jako jsou zánětlivá onemocnění nebo fyziologické změny. Pozitivní výsledky tedy automaticky neznamenají, že se jedná o rakovinu, ale jsou vodítkem lékařům pro provedení dalších diagnostických postupů.

Naše komplexní vyšetření zahrnuje skríning rakoviny vaječníků, dělohy a prsu, mléčné žlázy, jater a žlučových cest, žaludku, močového měchýře, ledvin, plic, slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) a obecně trávicí soustavy. Součástí vyšetření jsou tyto rakovinové markery: CEA, AFP, CA19-9, CA125 II a CA15-3.

Význam včasné detekce rakoviny

Včasná diagnóza rakoviny znamená:

  • širší škálu možností léčby
  • nižší náklady na léčbu
  • vyšší šanci na přežití

Pozdní diagnóza rakoviny znamená:

  • omezené možnosti léčby
  • vyšší riziko metastáz
  • snížení kvality života

Pro koho je test určen?

Ženy s historií rakoviny u pokrevních příbuzných

Ženy nad 40 let, kuřačky, ženy s nadváhou nebo nízkou pohybovou aktivitou

Ženy užívající náhradní hormonální terapii

Ženy pečující o své zdraví a dlouhý plnohodnotný život

 

Příznaky

Jak se rakovina projevuje?

Rakovina u žen se může projevovat různými příznaky, které často závisí na typu a umístění nádoru. Zde je obecný přehled příznaků, které mohou naznačovat přítomnost rakoviny:

Obecné příznaky:

  • Neúmyslná ztráta hmotnosti
  • Trvalá únava a slabost
  • Neobvyklé bolesti nebo nepohodlí, které neustupují
  • Změny na kůži, jako je nové znaménko nebo změna vzhledu existujícího znaménka
  • Nevysvětlitelná horečka nebo noční pocení

Specifické příznaky podle typu rakoviny:

  • Rakovina prsu - bulka nebo ztvrdnutí v prsu nebo podpaží, změny ve velikosti nebo tvaru prsu, vypouklina nebo vtažení kůže na prsu, vyrážka nebo změny barvy kůže na prsu, výtok z bradavky, který může být krvavý, bolest nebo citlivost v prsu nebo bradavce.
  • Rakovina děložního čípku - abnormální vaginální krvácení, zejména mezi menstruacemi, po pohlavním styku nebo po menopauze, bolest při pohlavním styku, neobvyklý vaginální výtok, který může být vodnatý, růžový nebo krvavý, bolest v pánevní oblasti.
  • Rakovina vaječníků - nafouknutí nebo zvětšení břicha, bolest v břiše nebo pánvi, pocit plnosti nebo rychlé nasycení po jídle, potíže s jídlem, jako je nevolnost nebo zažívací obtíže, časté močení nebo urgentní potřeba močit.
  • Rakovina endometria (děložní sliznice) - abnormální vaginální krvácení, zejména po menopauze, bolest při pohlavním styku, bolest v pánevní oblasti, neobvyklý vaginální výtok.
  • Rakovina tlustého střeva a konečníku - změny ve střevních návycích, jako je průjem, zácpa nebo změna konzistence stolice, krev ve stolici nebo krvácení z konečníku, neúmyslná ztráta hmotnosti, přetrvávající bolest břicha nebo křeče, slabost nebo únava.

Kdy podstoupit test

Kompletní testování rakovinných markerů by měl člověk podstoupit v následujících situacích:

Podezření na rakovinu - pokud máte příznaky, které mohou naznačovat přítomnost rakoviny, jako jsou nevysvětlitelné bolesti, ztráta hmotnosti, změny ve stolici nebo moči, noční pocení, žloutnutí kůže a očí, nebo neobvyklé krvácení.

Rodinná anamnéza rakoviny - pokud máte v rodině anamnézu rakoviny, zvláště pokud se jedná o příbuzné prvního stupně (rodiče, sourozenci), doporučuje se pravidelné testování rakovinných markerů pro včasnou detekci a možnost efektivní léčby.

Odběr

Pro analýzu potřebujeme vzorek krve, ve kterém množství rakovinových markerů určíme.

Odběr krve v naší laboratoři

Odběr probíhá v našem Diagnostickém laboratorním centru EliLab, na adrese ELISABETH PHARMACON, Rokycanova 4437/5, 615 00 Brno - Židenice. Při objednávce si zvolte v kalendáři termín odběru krve. Před odběrem dostatečně pijte tekutiny, ideálně čistou neperlivou vodu, a nejezte mastné potraviny a příliš kořeněná jídla. Při návštěvě Vám naše zdravotní sestra odebere vzorek krve, který následně v laboratoři zpracujeme.

TIP

Nevybrali jste si z nabízených termínů? Pak označte pole "bez závazného termínu" a my se Vám ozveme zpět, jakmile budou vypsány další termíny.

Výsledky

Informace k výsledkům Vám odešleme na e-mailovou adresu uvedenou v objednávce, a to ve lhůtě uvedené u daného produktu na našich webových stránkách.  Lhůta pro odeslání výsledků začíná v okamžiku přijetí vzorku do laboratoře. V případě odpoledních odběrů je vzorek přijímán následující pracovní den a lhůta se o jeden den prodlužuje.

Laboratorní zpráva obsahuje seznam testovaných rakovinových markerů a u každého markeru referenční meze, jeho koncentraci ve Vašem vzorku krve a interpretaci výsledků.

Laboratorní zpráva také obsahuje detailní popis každého testovaného rakovinového markeru a jak souvisí s rizikem rakoviny.

vaše laboratorní zpráva

Laboratorní zpráva o pozitivním nebo negativním nálezu je vhodná jako podklad pro další vyšetření u Vašeho lékaře.

  • Odborný popis

    Panel rakovinových markerů se zaměřuje na tyto druhy rakoviny: rakovina vaječníků a dělohy, prsu, jater a žlučových cest, žaludku, močového měchýře, ledvin, plic, slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) a trávicí soustavy.

    Součástí vyšetření jsou tyto rakovinové markery: CEA, AFP, CA19-9, CA125 II a CA15-3.

    Stanovení probíhá v naší laboratoři metodou ELFA (Enzyme-Linked Fluorescent Assay).

    Princip metody:

    ELFA je založena na enzymatické reakci, která převádí substrát na fluorescenční produkt. Díky nízké interferenci s jinými látkami v séru ELFA umožňuje kvantifikaci markerů s vysokou přesností.

    Výhody metody ELFA oproti jiným metodám:

    • Vysoká citlivost a přesnost: Fluorescenční detekce umožňuje zachytit i velmi nízké koncentrace markerů.
    • Rychlost a automatizace: ELFA je prováděna na automatizovaném analyzátoru, což minimalizuje možnost lidských chyb a zkracuje dobu analýzy.

    Proč používáme ELFA:

    Metoda ELFA díky nízké interferenci s jinými látkami v séru poskytuje  výrazně vyšší přesnost než běžně používané metody, jako je ELISA. 

  • AFP

    Alfa fetoprotein (AFP) byl poprvé identifikován v roce 1956 ve fetálním séru a v roce 1964 byl popsán jako onkofetální marker. V dospělém zdravém organismu je syntéza omezena na minimum. Během těhotenství dosahuje koncentrace AFP v plodové vodě vrcholu asi ve 13. týdnu, potom rychle klesá do 22. týdne a potom již klesá pomaleji.

    Transport AFP přes placentu vede rovněž k jeho zvýšené hladině v séru matky. V séru matky, kam přechází přes placentu, je důležitým ukazatelem fyziologického vývoje těhotenství. Významná je především jeho role transportní (vazba steroidů, některých těžkých kovů, bilirubinu, mastných kyselin, retinoidů, léčiv, antibiotik apod.).  Zvýšené hladiny AFP se v 70-95% vyskytují u pacientů s primárním hepatocelulárním karcinomem. Zvýšení hodnot AFP lze nalézt u některých nádorů vaječníků a varlat. Zvýšené hladiny AFP se vyskytují u akutní i chronické virové hepatitidy, cirhózy jater a v těhotenství.

    Screening maligního procesu pomocí AFP v séru je vhodný pouze u symptomatických nemocných s jaterní cirhózou nebo podezřením na germinativní nádory varlat. Pro hepatocelulární karcinom je AFP markerem první volby (senzitivita u neléčeného onemocnění je až 80 %). U germinativních nádorů ovariálních i testikulárních je senzitivita rovněž vysoká. Obvykle chybí u seminomů a choriokarcinomů. Exprese AFP u nádorů zažívacího traktu je pozorována asi u jedné pětiny nemocných.

  • CA 125

    CA 125 se vyskytuje u 80% karcinomů vaječníků (ovárií) serózního typu. Zvýšená hladina byla prokázána také u hepatocelulárního karcinomu. Po odstranění tumoru klesá koncentrace CA 125 o 75-90%. Zvýšené hladiny CA 125 v séru způsobené nemaligním onemocněním obvykle zahrnují chronická onemocnění jater, peritonitidu, benigní onemocnění vaječníků a endometria, leiomyom nebo selhání ledvin. CA 125 je heterogenní glykoprotein s vysokým obsahem sacharidů, produkovaný fetálními epiteliálními tkáněmi coelomového původu. V dospělém věku může být omezeně syntetizován v normálním epitelu tkáně vejcovodů, bronchů, endometria, cervixu, ale i v mezotelu pleury, perikardu a peritonea. CA 125 je důležitý marker vhodný k monitorování karcinomu ovarií. Senzitivita v dalších gynekologických nádorech je nižší. Skríning CA 125 v séru nemocných s karcinomem ovarií bývá prováděn pouze v případě rodinné predispozice.

  • CA 19-9

    Vysoké hodnoty CA 19-9 lze nalézt u karcinomu slinivky břišní (pankreatu). Značně zvýšené hladiny CA19-9 v séru působí cholestáza, ale i benigní a zánětlivá onemocnění žaludku, střeva, pankreatu a jater. Marker lze využít pro odhad přítomnosti nádoru slinivky břišní, kde dosahuje vysoké senzitivity (až 70-90 %). Vysokou senzitivitu dosahuje tento marker i podle závažnosti onemocnění  karcinomů kolorekta (18-58 %), u cholangiocelulárních karcinomů (22-49 %), u nádorů žlučových cest (55-79 %) a nádorů žaludku (25-60 %). Koncentrace CA 19-9 korelují dobře s efektem terapie. Mucinózní karcinomy ovaria mohou taktéž produkovat CA 19-9. Asi 5-10% populace tento marker netvoří, u některých lidí nedochází i při pokročilých forem výše zmíněných nádorů ke zvýšení hladiny CA 19-9 a marker je falešně negativní.

    Samo o sobě však zvýšení CA 19-9 nemůže vést k diagnóze, ta musí být dále potvrzena zobrazovacími metodami (ultrazvuk, CT vyšetření), endoskopicky (u nádorů trávicí trubice) a zejména biopsií (odběr podezřelé nádorové tkáně a jeho vyšetření pod mikroskopem). CA 19-9 je tedy pro diagnózu pouze pomocná metoda, pravidelné monitorování jeho hladin se však hodí u již potvrzené rakoviny během léčby, kdy nám změny koncentrace CA 19-9 podávají informace o její úspěšnosti.

  • CA 15-3

    CA 15-3 je antigen polymorfního epiteliálního mucinu, definovaný na základě monoklonálních protilátek. V dospělosti je syntetizován v epiteliálních buňkách vývodů mléčné žlázy, slinných žláz a bronchů. Je to glykoprotein, který je produkován především karcinomy prsu, případně dalšími adenokarcinomy. Patologická hodnota CA 15-3 s vysokou pravděpodobností svědčí pro existenci maligního onemocnění, negativní výsledek však existenci nádoru nevylučuje. Zvýšené hodnoty nalézáme především u nemocných s maligními nádory prsu, ale také u bronchogenního karcinomu, nádorů trávicí soustavy (gastrointestinálního traktu), prostaty, vaječníků a dělohy. Hraniční a zvýšené hodnoty se objevují u benigních onemocnění prsu a trávicího ústrojí, dále jaterní cirhózy, hepatitidy, bronchitidy a také u těhotných.

  • CEA

    CEA je onkofetální glykoprotein, který je za fyziologických podmínek je produkován ve vyvíjejícím se embryu. V dospělosti je omezeně syntetizován epiteliálními buňkami střevní sliznice, žaludku a bronchů. Pravděpodobně se podílí na procesu adheze a metastazovaní buněk. Ačkoliv není orgánově specifický, lze jej použít jako marker u řady nádorů. CEA produkují karcinomy zažívacího traktu, plic (adenokarcinomy), mléčné žlázy, nádory ženských pohlavních orgánů (mucinózní adenokarcinomy), endometriální nádory i nádory děložního těla, karcinomy močového měchýře, ledvin, diferencované karcinomy prostaty a testikulární teratomy. Patologická hodnota CEA v séru s vysokou pravděpodobností svědčí pro existenci maligního onemocnění. Negativní výsledek však malignitu nevylučuje. Podle absolutní hodnoty CEA v séru lze usuzovat, zda se jedná o onemocnění lokalizované nebo generalizované, kdy jsou hodnoty výrazně vyšší. Zvýšené hodnoty nalézáme u kolorektálního karcinomu, karcinomu žaludku, prsu, jater, bronchogenním karcinomu. Jeho hladina je úměrná velikosti nádoru. Hraniční a zvýšené hodnoty se objevují u kuřáků, alkoholiků a benigních lézí jako jsou jaterní cirhoza, Crohnova choroba, onemocnění žlučníku, plic, ledvin.

  • Test na rakovinové markery vám může pomoci identifikovat potenciální zdravotní rizika spojená s různými druhy rakoviny. Tento test není určen k diagnóze rakoviny, ale pomáhá lékařům rozhodnout o potřebě dalších vyšetření nebo preventivních opatření. Pravidelná kontrola markerů umožňuje včasnou detekci a rychlejší reakci na případná zdravotní rizika.

  • Zvýšené hladiny markerů nemusí nutně znamenat přítomnost rakoviny. Mohou být způsobeny i jinými faktory, jako jsou zánětlivá onemocnění, hormonální změny nebo benigní stavy. Proto je důležité konzultovat výsledky s lékařem, který doporučí případná další vyšetření.

  • Pokud máte zvýšené riziko rakoviny (např. rodinnou anamnézu), doporučuje se testování minimálně jednou ročně.

0

Hodnotilo 0 zákazníků

5 0

4 0

3 0

2 0

1 0

Související produkty

Komplexní test rakovinových markerů pro muže

Prevence rakoviny pro muže

Skríning rakoviny prostaty, varlat, prsu, jater, žlučových cest, žaludku, močového měchýře, ledvin, plic, slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) a trávicí soustavy

Komplexní test Laboratorní odběr v Brně
Komplexní test rakovinových markerů pro muže
Zobrazit detail

2 990 Kč

fPSA/tPSA

Stanovení procentuálního podílu volného PSA v séru

Analýza fPSA/tPSA se používá ke stanovení procentuálního podílu volného PSA

Laboratorní odběr v Brně
fPSA/tPSA
Zobrazit detail

900 Kč

CEA

Analýza markeru CEA

Skríning rakoviny zažívacího traktu, plic, jater, prsu, vaječníků, dělohy, močového měchýře, ledvin, prostaty a varlat

Laboratorní odběr v Brně
CEA
Zobrazit detail

590 Kč

AFP

Analýza markeru AFP

Skríning rakoviny jater, vaječníků a varlat

Laboratorní odběr v Brně
AFP
Zobrazit detail

590 Kč

CA 125

Analýza markeru CA 125

Skríning rakoviny vaječníků a jater

Laboratorní odběr v Brně
CA 125
Zobrazit detail

590 Kč

CA 15-3

Analýza markeru CA 15-3

Skríning rakoviny prsu, některých nádorů zažívacího traktu, prostaty, vaječníků a dělohy

Laboratorní odběr v Brně
CA 15-3
Zobrazit detail

590 Kč

CA 19-9

Analýza markeru CA 19-9

Skríning rakoviny slinivky,  tlustého střeva a konečníku, žlučových cest a žaludku

Laboratorní odběr v Brně
CA 19-9
Zobrazit detail

590 Kč

Používáme cookies, aby vše správně fungovalo a bylo bezpečné. Také nám pomáhají analyzovat užívání našich stránek a přizpůsobovat vám na nich i mimo ně nabídky. Použití souborů cookies lze spravovat v prohlížeči. Více informací o cookies zde.

Přijmout vše Personalizovat